Fotovoltaické panely

Fotovoltaika je technológia vyrábajúca elektrickú energiu zo slnečného žiarenia. Elektrická energia sa týmto spôsobom vyrába nehlučne, bez akýchkoľvek pohyblivých súčastí a bez vedľajších nepriaznivých následkov. Fotovoltaický systém pracuje automaticky, bez obsluhy a veľkých nárokov na údržbu. Fotovoltaické články neprodukujú žiadne škodlivé látky, ani emisie CO2. Pri ich prevádzke nevzniká žiaden hluk, nemajú vplyv na organizmy v okolí, ani na živočíchov. Fotovoltaické panely využívajú energiu, ktorá je zadarmo, preto sú ich prevádzkové náklady zanedbateľné a navyše sú veľmi spoľahlivé. Výhodou fotovoltaiky je, že panely možno pridávať a tak zväčšovať výkon celého zariadenia. Fotovoltaické elektrárne nevyžadujú priame slnečné žiarenie. Sú schopné vyrábať elektrickú energiu aj pri oblačnom počasí. Na rozdiel od konvenčných systémov, efektivita fotovoltaiky nezávisí od veľkosti systému a teda systémy môžu byť škálované – od malých domácich až po rozsiahle centrálne elektrárne.

Výroba z jedného fotovoltaického panelu je závislá na mieste jeho inštalácie. Obecne platí, že čím viac je miesto inštalácie južnejšie, tým viac elektrickej energie vyrobí. Všeobecne je možné povedať, že fotovoltaický panel s výkonom 240 Wp vyrobí ročne na území Slovenskej republiky 240 až 264 kWh elektrickej energie. Životnosť fotovoltaickej elektrárne je v pri použití kvalitných panelov renomovaných značiek viac než 25 rokov. Systém podpory výkupu elektrickej energie vyrobenej z fotovoltaických panelov je nastavený a štátom garantovaný po dobu päťtnástich rokov. Kvalitne realizovaná fotovoltaická elektráreň vydrží počas celej doby štátnej podpory, ako aj po jej skončení.

Fotovoltaické elektrárne s kvalitnými panelmi sú jednoznačne efekttívnou investíciou Návratnostť projektov s fixnou inštaláciou je zhruba desať rokov, v prípade natáčacích zariadení – trackerov – je návratnosť asi osem rokov. Počet fotovoltaických panelov pre inštaláciu na strechu rodinného domu nie je ničím obmedzené, okrem vlastnej veľkosti strechy a jej „nosnosti“. Vo väčšine prípadov platí, že zhľadiska ekonomickej návratnosti je minimálna veľkosť (inštalovaný výkon) fotovoltaickej elektrárne cca 4 kWp, co predstavuje 16 fotovoltaických panelov. Pokiaľ je ich inštalovaných viac, o to viac zarábam na výrobe „zelenej“ elektriny.

Cenovú ponuku pre Váš projekt spracujeme na vyžiadanie. Zašlite nám prosím zakladné informácie ako sú: rozmer a sklon strechy, orientácia strechy, miesto inštalácie, prípadne aj foto-dokumentáciu inštalácie (+421 949 235 257, info@totallighting.sk).

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE