Kupujeme LED žiarovky!

Pri nákupe LED žiaroviek či svietidiel do domácnosti sa môžete často stretnúť s údajom o počte diód či type použitých diód, v ktorých figuruje množstvo pre laika nezrozumiteľných skratiek. Aký typ diódy je však najvhodnejší? Ponúkame vám krátky prehľad typov diód, ktoré sú používané pri výrobe svietidiel do domácnosti.

Vysoko svietivé LED Pôvodné LED, ktoré sa pomaly prestávajú vyrábať a používať. Svietia totiž v nevýhodnom, dnes už aj nedostačujúcom uhle 60°, preto sa nimi osadené LED svietidlá vyznačujú pomerne nízkou svietivosťou.

Výkonné LED (Power LED) Podobne ako vysoko svietivé diódy je ich používanie na ústupe a sú nahrádzané novšími technológiami. Jedným z dôvodov je tiež úzky rozptyl svetla (60°), ďalším je nízky svetelný tok. Stále ich však nájdete v starších typoch žiaroviek (napr. v tejto bodovej žiarovke).

SMD LED „Surface Mounted Diode“ je skratka rodiny LED čipov, ktorá sa neustále rozrastá a jej vlastnosti vylepšujú. Jednoznačne a v asi všetkých smeroch prekonáva možnosti pôvodných LED. Okrem mnohých žiaroviek (napr. žiarovky 2323SMD 9W) nájdete tieto čipy aj v LED paneloch, LED lineárnych svietidlách či LED trubiciach.

SMD 3528 LED – jednodiódový čip s povrchovou veľkosťou 3,5 x 2,8 mm a príkonom 0.08W. Vyznačuje sa dvojnásobne vyššou svietivosťou ako klasické diódy a výrazne lepším rozptylom svetla (120°). Na rozdiel od ďalších SMD LED čipov obsahuje len jeden čip, čo umožňuje lepšie chladenie vzduchom.

SMD 5050 LED – trojdiódový čip s povrchovou veľkosťou 5 x 5 mm a príkonom 0.24W. Oproti pôvodným (napr. vysoko svietivým) diódam sa vyznačuje až 6-krát vyššou svietivosťou i účinnosťou, a výrazne lepším rozptylom svetla (120°). Oproti SMD 3528 sa menej zahrieva. Použitý je napríklad aj v tejto žiarovke.

SMD 5630 LED – trojdiódový čip s povrchovou veľkosťou 5,6 x 3,0 mm a príkonom 0,5 W. Hoci má menšie rozmery ako SMD 5050, vyznačuje sa vyššou svietivosťou (až 80 lm/W). Vďaka menšej výške, má lepšie zabezpečené chladenie, pričom, rozptyl svetla ostal zachovaný – 120°.

COB LED Zlúčenie viacerých SMD čipov do jedného väčšieho čipu, ktorý zaručuje lepšiu svietivosť, akú by dosiahla skupina samostatných SMD čipov. Nevýhodou tohto typu diódy je vyššia cena i prevádzková teplota, ktorá navyše vyžaduje lepšie zabezpečené chladenie. V našej ponuke tento typ čipu obsahuje napr. bodová žiarovka COB GU10 5W, ale používa sa aj pri výrobe mnohých LED reflektorov.

LED žiarovka s COB čipom  COB LED čip „Multi cups/chips on the board“ – najnovšia LED technológia, ktorá pomaly nahrádza väčšinu predávaných LED čipov. Na rozdiel od SMD čipov či COB čipov majú podstatne lepšie zabezpečené chladenie, pretože sú umiestnené priamo na chladiči.

Vďaka tomu dosahujú vyššiu svietivosť a zároveň sa znižuje ich výrobná cena. Vďaka údaju o počet diód môžete mať predstavu o skutočnej svietivosti kupovaného LED svietidla: čím viac diód, tým vyššia svietivosť. No buďte opatrní a nezabudnite na to, že každá dióda má iné vlastnosti.

Pred kúpou si tiež preštudujte údaje o svetelnom toku či teplote svetla, spotrebe či indexe podania farieb. Majte tiež na mysli, že toto rozdelenie platí len pre svietidlá určené na použitie v domácnosti – v priemyselných svietidlá a svietidlách verejného osvetlenia sú použité iné typy diód.

Svetelný tok Sila svetla LED žiarovky sa najčastejšie udáva parametrom o svetelnom toku v lumenoch. Svetelný tok LED žiarovky závisí od druhu LED čipov, ich počtu, ale aj od ich kvality. Ten istý druh čipov môže byť totiž vyrobený rôzne kvalitne a najlacnejšie čipy môžu dosahovať menší ako polovičný svetelný tok kvalitných LED čipov.

Index podania farieb Kvalita svetla je po sile svetla druhým najdôležitejším parametrom, ktorý je treba brať pri kúpe LED žiarovky do úvahy. Kvalitu svetelného spektra vyjadruje „index podania farieb“ (anglicky „Color rendering index“, skratka „CRI“) a udáva, nakoľko hodnoverne sa budú javiť pod svetlom žiarovky farby osvetlených objektov. Je odporúčané, aby index podania farieb bol pre interiéry viac ako 80 (CRI>80) a pre exteriéry minimálne 65 (CRI>65). Ak použijete na osvetlenie obytných priestorov LED žiarovky s nízkym CRI, ľudia sa pod takým svetlom budú javiť nezdravo a neprirodzene, osvetlené predmety budú pôsobiť sivasto. Index podania farieb je tak dôležitý parameter, že sme mu venovali samostatný článok: Index podania farieb. UPOZORNENIE: Väčšinou sa predávajú iba LED žiarovky s nízkym CRI, lebo čím je svetlo kvalitnejšie (čím má vyššie CRI), tým je slabšie (má menej lumenov). Ak predajca CRI žiarovky neuvádza, väčšinou býva index podania farieb 70 alebo 62, lebo s kvalitou sa každý rád pochváli.

Farba svetla Farba svetla sa udáva v stupňoch kelvinu (°K) a vždy má presnú hodnotu (napríklad 3047°K). U LED žiaroviek z tej istej várky táto teplota kolíše o pár stupňov kelvinu, čo nie je okom rozoznateľné. LED žiarovky sa vyrábajú najčastejšie v troch prevedeniach farby svetla: teplá biela (žltkasté svetlo, 2300-3500°K), neutrálna biela (čisté biele svetlo, 4000-4500°K) a studená biela (namodravé svetlo, 6000-6500°K).

Teplá biela Farebné spektrum teplej bielej je v rozmedzí teplôt svetla 2300 – 3500°K, ale častejšie sa vyrábajú LED žiarovky v rozpätí od 2700°K do 3200°K. Farba svetla teplá biela je najbližšia svetlu klasickej žiarovky. Má príjemne hrejivý žltkavý nádych a predmety pri tomto svetle pôsobia mäkko, priestory útulne a osoby majú prirodzenú farbu. Preto farba svetla teplá biela je vhodná do detských izieb, spální, obývacích izieb a všade tam, kde sa chcete cítiť príjemne. Najvhodnejšie sa zdajú byť LED žiarovky s teplotou svetla okolo 3000 kelvinov, i keď každý má iný vkus a požiadavky. Ak je teplota svetla nižšia (2300-2900K), svetlo má viac žltý odtieň, ak vyššia (3100-3500K), svetlo je belšie, hoci ešte stále obsahuje trochu žltej zložky a je teplé.  Neutrálna biela Má biele, ostré svetlo (4000 – 4500°K) bez žltastého či modrastého nádychu. Predmety ňou osvetlené majú chladnejší nádych, pokožka ľudí stráca príjemný teplý odtieň. Je vhodná na osvetlenie pracovní alebo do lámp na čítanie (strany knihy budú biele, nie nažltlé).  Studená biela Má namodravé, chladné svetlo (najčastejšie v rozmedzí 6000 – 6500°K). Predmety i osoby pod ňou vyzerajú neprirodzene namodravé. Tento druh svetla sa hodí snáď iba na osvetľovanie skladov alebo vonkajších priestorov, lebo LED žiarovky s týmto farebným spektrom majú trochu vyššiu svietivosť (a nižšie CRI). Je dôležité si vybrať vhodnú farbu svetla, aby ste sa cítili v osvetlených priestoroch príjemne. Na tom má však väčší vplyv vyšší index podania farieb, ako samotná teplota svetla.

UPOZORNENIE: Každá várka LED žiaroviek má trochu inú farbu svetla. Preto je dobré kúpiť do celej miestnosti všetky LED žiarovky naraz.

RADA: Radšej ako zvoliť farbu svetla neutrálna biela Vám odporúčame LED žiarovky chladnejšieho odtieňu teplej bielej (okolo 3200°K) a namiesto studenej bielej použiť LED žiarovky farby svetla neutrálna biela (4000-4500°K).

Kvalita LED čipov Svetelný tok LED čipov je úmerný čistote použitých materiálov a presnosti výroby. Napríklad pre LED čip SMD5050 bol maximálne dosiahnuteľný svetelný tok 24 lumenov/kus. V bežných LED žiarovkách sa však používajú menej kvalitné čipy, najčastejšie 18lm/čip, alebo ešte slabšie. Tento údaj je svetelný tok pri maximálnom prúde LED čipom, ktorý však nemôže byť použitý trvalo, inak by sa veľmi skrátila životnosť LED žiarovky. Prúd LED čipmi môže byť maximálne 70%, aj to iba v prípade kvalitného chladenia, inak sa prúd znižuje ešte viac. Tým sa znižuje aj svetelný tok LED žiarovky na 60 až 70% Teda LED žiarovka s 24ks SMD5050 čipov o svietivosti 18lm/čip nebude mať svietivosť 432 lumenov (24×18), ale maximálne 302lm. Často sú však používané ešte menej kvalitné čipy o maximálnej svietivosti 11 lumenov. UPOZORNENIE: Ak je cena LED žiarovky veľmi nízka, sú v nej takmer vždy použité najlacnejšie LED čipy s nízkym svetelným tokom, hoci uvádzaný údaj o svetelnom toku môže ukazovať vysoké lumeny.

Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE